/rss" />
موران
رصد و نقد ،دفاع از حقانیت و آبادانی
شرایط انتخاب شهردار در قانون و شهرستان مغان(گرمی)


بند1 ماده ۷۱ این قانون شوراها قانون اصلاحی ۱۳۷۵: اولین وظیفه شورای اسلامی را انتخاب شهردار برای مدت چهار سال عنوان می کند .در تبصره ۱ و ۲ و ۳ و ۴ این بند بر نحوه انتخاب شهردار و ویژگی های آن تأکید شده است.


اما در شهرستان گرمی ، بعد از  استعفای خدارحیم شکوهی شهردار سابق گرمی در آبان ماه  92  شورای اسلامی شهر گرمی  رسول حسن زاده را به عنوان سرپرست شهرداری شهر منصوب کردند.
 
شورای اسلامی شهر که بعد از  تقلای دو ماهه برا ی انتخاب شهرداری موفق به یافتن فردی مطابق میل اعضای شورای شهر نشده بودند تصمیم گرفتند از بین نامزد های احتمالی جناب حسن زاده را به عنوان شهردار انتخاب کنند.


اما  در باب وظایف شهرداری باید گفت :
ماده 55 - وظایف شهرداری به شرح ذیل است:
1 - ایجاد خیابانها و کوچه‌ها و میدانها و باغهای عمومی و مجاری آب و توسعه معابر در حدود قوانین موضوعه.

سه سال از انتخاب جناب شهردار می گذرد در این سالها شهردار به همراه شورای شهر تلاش شان را می کردند تا پروژه  راههای اصلی را که  مسکوت مانده است عملی کرده و در جهت تسهیل  عبور و مرور مردم  تلاش کنند.
یکی از این پروژه های  چهار راه مرکزی شهر به طرف موجره .
دوم راه ارتباطی اسلام آباد به اله درق  که به دلیل  عدم دقت شهرداری و شوراها  همانطور مانده است .


2 - تنظیف و نگاهداری و تسطیح معابر و انهار عمومی و مجاری آبها و فاضلاب و تنقیه قنوات مربوط به شهر و تأمین آب و روشنایی به وسایل‌ممکنه.

از لحاظ بهداشتی  خیابانها و کلا معابر شهرستان گرمی وضعیت مطلوبی ندارد. هرازگاهی ماموران خدماتی شهرداری  لجن های ته جوی را جمع آوری و تا خشک شدن آنها و کشیده شدن بوی آنها به کنار جوب ها می ریزند تا خدای نکرده هنگام حمل شان دچای گاز گرفتگی نشوند ! هیچ کس به فکر  همشهریان یا رهگذران بیچاره ای که باید این بوها را تحمل کنند نیست !
یادم هست قدیمها  سوپورگه چی های زحمت کش شهرداری  بعد از نماز صبح خیابانها را جارو می کردند.
دریغ از آن روز های خوب ! خوب البته شاید بهداشت خیابانها دیگر مهم نباشد .
یا شاید عده ای از ماموران شهرداری که متاسفانه بنا بر رابطه به استخدام شهرداری در آمده اند ، این کار  را برایشان قبیح باشد !!

همین امروز صبح راننده نیسان زباله بر شهرداری که ماشین را در وسط خیابان جانبازان  پارک کرده بود در واکنش به اعتراض رانندگان تاکسی مسیر فرمودند که" ماشین دولت است که در خیابان دولت ایستاده !!!"

‌تبصره 1 - سد معبر عمومی برای کسب یا سکنی یا هر عنوان دیگر ممنوع است و شهرداریها موظفند از آن جلوگیری کنند.

الحق در این باره ماموران شهرداری برخورد قاطعی با برخی از  سد عبوری ها دارند .ماموران سد معبر شهرداری باید برخورد بسیار محکمی با دست فروش های دوره گرد از شهر های دیگر که ترددشان علی رغم تاکید ما در این رابطه و عدم برخورد قاطع نیرو های نظامی برخورد کنند ، چرا که به حساب دو دوتا  بساط پهن کردن های آنها (طی مسافتی هزار کیلومتری و فروش چند کالای چمدانی نمی تواند دلیل خوبی برای ورود آنها به منطقه باشد).7 - حفظ و اداره کردن دارایی منقول و غیر منقول متعلق به شهر و اقامه دعوی بر اشخاص و دفاع از دعاوی اشخاص علیه شهرداری.
8 - برآورد و تنظیم بودجه و متمم بودجه و اصلاح بودجه و تفریغ بودجه شهرداری و تنظیم پیشنهاد برنامه ساختمانی و اجرای آن پس از تصویب‌انجمن شهر یک نسخه از بودجه مصوب و برنامه ساختمانی به وسیله فرماندار یا بخشدار به وزارت کشور ارسال می‌شود.
9 - انجام معاملات شهرداری اعم از خرید و فروش اموال منقول و غیر منقول و مقاطعه و اجاره و استیجار پس از تصویب انجمن شهر با رعایت‌صلاح و صرفه و اصول مزایده و مناقصه طبق قانون محاسبات عمومی.
...

18 - تهیه و تعیین میدانهای عمومی برای خرید و فروش ارزاق و توقف وسایط نقلیه و غیره.

...
 
موارد دیگری از قانون هستند که بحث های جدی در باره آنها وجود دارد . بطور کلی باید به عرض شما  برسانم که  متاسفانه  به نظر می رشد که  عمل به مسئولیت ها در این شهر خیلی جدی شمرده نمی شود  چندانکه اگر رییسی یا معاونی
یک روز
دو روز
یا حتی ماهها  به اداره ای نرود ،آب از آب تکان نمی خورد . فلسفه وجود مدیر مدیریت در ادارات و  مشاهده اقدامات انجام شده است .وگر نه اگر آبدارچی محترم اداره را هم به جای رییس بگذاری  بلد است که چطور ریاست کند. کی می تونه در اداره به او بگه که رییس نیست ؟؟

بهتر است اعضای شورای شهر دوباره از شهردار در باره برنامه های آتی  شهردار برای شهر و آبادانی  مسئولیت ها یش بپرسند.
 یا نه  بهتر است از شوراها پرسید که در این سالها چه اقدامات قابل توجهی برای شهر انجام داده اند.این حرفها را به کل مسئولین بلند پایه شهرستان بسط دهید ببینید که کدامیک وجودشان برای این شهر کیمیاست و کدامیک از آنها خدای نکرده  غیبت شان از اداره و مسئولیت چندان توفیری در حال مردم ندارد .


                           عکس جنبه تزئینی دارد .
 


یارپاق لار :


Powerd By : ARZUBLOG.COM